Przewodnik po Neapolu

Paestum - pełne architektury starożytnych Greków, jedno z najważniejszych parków archeologicznych w Europie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 

Paestum jest  grecką kolonią  położoną w południowo-zachodnich Włoszech w odległości około 100 km  od Neapolu.  Do dzisiejszych czasów dobrze zachowane zostały:

  • mury obronne
  • tzw. bazylika (świątynia Hery I) datowana na ok. 540 p.n.e.
  • Świątynia Ateny zbudowana ok. 500 p.n.e.
  • Świątynia Hery II datowana na ok. 460 p.n.e. zwana Świątynią Posejdona  
      
Neapol przewodnik po okolicy


Na południe od świątyni Ateny odkryto ogrodzony teren, na którym znajdował się niewielki budyneczek z dachem ledwo wystającym ponad poziom gruntu. Była to komora kamienna przykryta dwuspadowym dachem. Chociaż kształt obiektu przypominał grobowiec, nie znaleziono w nim zwłok. Ściany komory pokryte są freskami, przedstawiającymi życie zmarłego. Jednym z najbardziej znanych artefaktów jest tzw. Nurek z Paestum. Przypuszcza się, że jest to  najstarsze wyobrażenie skaczącego do wody człowieka. Odkryto także zestaw naczyń, jakie zwykle Grecy w tamtym czasie wkładali do grobu. Były to brązowe naczynia napełnione miodem oraz grupa naczyń attyckich. Dzięki owym naczyniom wydatowano obiekt na około 520 r. p.n.e.

Warto zobaczyć również  niewielki amfiteatr rzymski oraz  starożytne mury o długości 4,75 km otaczające miasto wraz z czterema bramami oraz dwie główne ulice, które krzyżują się pod kątem prostym. Taki układ budowy skrzyżowania był bardzo charakterystyczny dla miast rzymskich.

Godne  polecenia jest  także muzeum, w którym zgromadzono liczne zabytki archeologiczne związane z kolonizacją grecką w tym obszarze i czasami rzymskimi.