Przewodnik po Neapolu

Pompeje - miasto zatopione w popiole

Kto zna Pompeje leżące u stóp Wezuwiusza? W przeszłości miasto stało się mimowolnym uczestnikiem klęski żywiołowej, która zabiła jej mieszkańców w starożytności.

Pompeje zostały założone w VIII w p.n.e. i wykorzystywane przez Fenicjan jako ważny ośrodek handlowy z którego eksportowano wino, przetwory rybne oraz sos własnego pomysłu.  W 310 r. p.n.e. stało się częścią Imperium Rzymskiego. Bogaci patrycjusze chętnie przyjeżdżali tutaj na odpoczynek.

W 62 r. silne trzęsienie ziemi zburzyło znaczą część zabudowy, a erupcja Wezuwiusza  17 lat później dopełniła dzieła zniszczenia.

Dym i popiół wydobywał się z krateru wulkanu na wiele dni przed wybuchem, dlatego większość ludzi zdążyła się ewakuować. Domy przysypała kliku metrowa warstwa popiołu i pumeksu.

Na wskutek wybuchu Pompeje zostały zachowane, co pozwoliło naukowcom dość szczegółowo poznać  panujące w mieście obyczaje. 

Na ścianach budynków można dostrzec rysunki zainspirowane wydarzeniami politycznymi lub miłosnymi rozterkami. 

Pierwsze fragmenty miasta  zostały odkryte w 1600 r. lecz prace wykopaliskowe rozpoczęto dopiero w roku 1748. Trwają one zresztą do dziś. W Pomepejach ciągle dokonuje się nowych odkryć. W maju 2000 roku w czasie prac nad poszerzeniem autostrady odkryto luksusowy hotel. Sterty pociętych płyt marmurowych wskazują, że w chwili wybuchu  budowa jeszcze trwała.
 


Zwiedzanie wykopalisk:
Odsłonięte przez archeologów starożytne Pompeje są bardzo rozległe, w związku z czym obejrzenie całości zajmuje minimum pół dnia. Najlepiej poświęcić na to cały dzień i często odpoczywać. Bo niewiele jest tam cienia a odległości spore. Koniecznie trzeba pamiętać o wygodnych butach na płaskim obcasie.

Zwiedzanie Pompejów to ogromna przyjemność, pod warunkiem że umiejętnie dokona się wyboru. Aby oberzeć wszystko co istotne najlepiej dołączyć do zorganizowanej grupy, ale prawdziwą przyjemnością w Pompejach jest spacer w samotności, co się czasem na szczęście udaje.