Przewodnik po Neapolu

Capri - przepięknie położona, pełna kwiatów wyspa, która bajecznie prezentuje się z morza
 


Zwiedzanie Capri najlepiej rozpocząć z samego rana. Można wówczas cały dzień poświęcić na zwiedzanie wyspy. Z tego samego założenia wychodzą także operatorzy promów, którzy oferują turystom możliwość przeprawy promowej od wczesnych godzin porannych.

Już kiedy zbliżamy się do wyspy można odczuć atmosferę luksusu. Nie widać kutrów ani zwykłych łodzi rybackich. Na wyspie cumują tylko jachty. 

W centrum, które znajduje  się niedaleko portu, można znaleźć dużo restauracji, które w swoich witrynach mają zdjęcia goszczących u nich  gwiazd i VIP-ów. 

Wyspa dzieli się na dwie części: 

Capri 
Największe miasto na wyspie, leży między dwoma wzgórzami. Kręte strome zaułki wychodzą  na uroczy rynek Piazza Umberto, zastawiony kawiarnianymi stolikami. Wieczorem plac rozświetlają nastrojowe barwne lampki,  które dodają uroku.

Na obrzeżach miasta stoi stary klasztor  Certosa San Giacomo.  Obok klasztoru - z Giardini Augustos rozciąga się przepiękna panorama  na wybrzeże i skały.  Warto zobaczyć dwa ciekawe miejsca na wschodnim krańcu wyspy. Pierwsze to ruiny willi Tyberiusza - Villa Jovis. Z okolicy roztaczają się fantastyczne widoki na Ischię i całą zatokę, a w pogodny dzień nawet na Salerno i dalsze okolice.

Anacapri
Druga główna miejscowość na wyspie, bardziej rozległa i nie tak malownicza jak Capri. Niedaleko rynku stoi kościół San Michele - najważniejszy zabytek miasta. Po 45 minutach marszu od Via Lo Pozzo dochodzi się do Grotta Azzura, największej atrakcji wyspy. 

 


 
Grota Lazurowa składa się z wielu części - do zwiedzania udostępniona została tylko jedna sala o wymiarach 25 x 70 m. i wysokości 7 - 14 m. Efekt błękitu powoduje docierające do wnętrza groty niewielka ilość światła dziennego, które jest  filtrowane przez wodę morską.

Grota czynna jest między 9.00 a 17.00 w dni w których na morzu panują dobre warunki tzn. kiedy fale są niskie. Najbardziej intensywnie niebieski kolor woda przyjmuje w godzinach 12.00 a 14.00,  wtedy są najlepsze warunki do wywołania błękitnego efektu.  Zatem w przypadku pochmurnych dni lepiej zrezygnować z odwiedzania Lazurowej Groty.  

W południowo-wschodniej części wyspy znajdują charakterystyczne dla Capri, skały Feraglioni. Wysokość ich sięga 100 m. Przez otwór jednej z nich, który tworzy bramę,  przepływają  łodzie turystyczne.