Przewodnik po Neapolu

Caserta barokowe komnaty, rokokowe gabinety, empirowe sale oraz przepiękne angielskie
i francuskie  ogrody z fontannami, kaskadami i rzeźbami

Pałac Królewski w Casercie  jest największą z czterech  rezydencji królewskich,  która została wybudowana została dla dynastii Burbonów, panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii.

Był to największy pałac i prawdopodobnie największy budynek wzniesiony w Europie w XVIII wieku. Budynek o  kubaturze, którą tworzą 247 metrów długości, 184 szerokości i 40 m wysokości a w nim rozmieszczone 1 200 pokoi i cztery pałacowe dziedzińce.

O tym jak cenny jest ten obiekt może świadczyć fakt że  pałac wraz z parkiem, akweduktem Vanvitelli'ego  i zespołem San Leucio, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Z tyłu pałacu znajdują się monumentalne,  przepiękne angielskie i francuskie  ogrody z fontannami, kaskadami i rzeźbami. Ogrody położone są częściowo na skarpie. Od pałacu w stronę skarpy ciągnie się ku horyzontowi prosty, główny ciąg wodny. Trasa wzdłuż głównego kanału ma około 3 km długości.

Szczególnie duże wrażenie robi wodospad który znajduje się na samym końcu parku. Można na niego wejść i ze znajdującego się tam tarasu  podziwiać przepiękny widok na kompleks parkowo pałacowy.