Przewodnik po Neapolu

Sorrento wznosi się na nadmorskich skałach na końcu półwyspu, rozłożone na wysokich klifach  kusi niesamowitymi widokami, lazurem nieba i morza

przewodnik po Neapolu
 

W sezonie miasto tętni życiem, dużo jest kawiarnianych ogródków, restauracji i sklepików, które zachęcają turystów do kupna przepysznego limoncello, słodyczy oraz pamiątek. Warto spróbować ciasta zrobionego z twarogu z gruszkami (torta di ricotta con pere).

Dla starszych mieszkańców Italli oraz miłośników muzyki,  Sorrento  jest miastem w którym przebywał i spędził ostatnie dni swojego życia  słynny włoski tenor  Enrico Caruso.  

Już po latach, do Sorrento zawitał  Lucio Dalla —  włoski tekściarz i piosenkarz, który  z powodu awarii swojej łodzi musiał z konieczności przenocować w tym samym hotelu w którym wcześniej — przed laty  mieszkał legendarny tenor. Dalla od właścicieli hotelu poznał historię ostatnich dni życia wielkiego tenora,  które zainspirowały go do napisania słów piosenki, a  która pod tytułem Caruso stała się z czasem klasykiem piosenki włoskiej. 

Qui dove il mare luccica
e tira forte il vento
su una vecchia terrazza davanti al golfo di Sorrento …

 

przewodnik Neapol

Przed gwarem miasta  najlepiej uciec do cienistych ogrodów Villa Communale lub spróbować wspiąć się do małego, XIII-wiecznego klasztoru i kościoła San Francesco.