Przewodnik po Neapolu

Wezuwiusz   -  najbardziej znany w Europie wulkan, który znajduje się na liście pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata


Wulkan dominuje nad krajobrazami Kampanii. Wzbudza niesamowite wrażenie, zwłaszcza wtedy gdy w okolicach szczytu pojawiają się chmury przypominające swoim wyglądem dym.

Piesza wędrówka z parkingu do  krateru trwa około czterdziestu minut, w trakcie której  trzeba wykonać dość intensywne choć niezbyt długie podejście. Jeśli wybierzemy busik, który dowiezie nas nieco wyżej, czeka nas 15 minut podejścia, które jest łagodne i nie wymaga specjalnego wysiłku.

Zalecane są dobre i wygodne buty na nogach, (nie musi być to obuwie górskie, mogą być typu addidasy - ale nie sandały) bo poruszać się trzeba tylko wyznaczonym szlakiem pośród poczerwieniałego żużlu i skał, który jest dość mocno brudzący.  Sam krater przypomina głęboką i szeroką popielniczkę z czerwonej skały. Szczyt Wezuwiusza jest najwyższym punktem w okolicy, więc często może być tak, że podczas naszej wycieczki towarzyszyć będą dość silne wiatry. W lecie obowiązkowo należy pamiętać o posiadaniu nakrycia głowy i butelki wody.

Wycieczkę na Wezuwiusz poza letnim sezonem jest dość ciężko jest zaplanować. Cała wyprawa może być uzależniona od aktualnie panujących warunków pogodowych, jeśli pogoda jest niekorzystna, wejście do krateru może  być zabronione.

Najbardziej tragicznym dniem w historii był wybuch z 24 sierpnia 79 kiedy to zniszczone zostało miasto Pompei (Pompeje) – jak również Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany dn. 13 marca 1944 r. Aktualnie Wezuwiusz zaliczany jest do wulkanów drzemiących, ale poglądy na temat jego ewentualnej aktywności są zróżnicowane. Jedni badacze twierdzą, że jest już wulkanem wygasłym, inni, że jest to tylko kolejny etap spokoju, po którym nastąpią kolejne erupcje.

Będąc już na Wezuwiuszu zwróćmy uwagę  na lapilli, piaski jak i inne produkty wulkaniczne o przeważającej czerwonawej kolorystyce. Warto wspomnieć iż wiele mieszkańców tego regionu posiada tam uprawy warzyw i owoców ze względu na urodzaj przy wulkanicznych gleb. Widok natomiast z tego wulkanu jest tak zachwycający że chciałoby się tam wracać w nieskończoność.
Przy dobrej pogodzie  widać wybrzeże Sorrento, Neapol i Zatokę Neapolitańską, a także wyspy Capri i Ischię.